Zdobywanie umiejętności sterowania jachtem motorowodnym to wyjątkowe doświadczenie, wymagające zarówno teoretycznej wiedzy, jak i praktycznego treningu. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym manewrom, które muszą opanować kandydaci na sternika motorowodnego.
Odejście od pomostu i cumowanie
Pierwszym wyzwaniem czekającym początkujących sterników jest odejście i cumowanie do kei - manewry, które każdy, kto myśli o zostaniu sternikiem, powinien opanować.
Przy odejściu od pomostu kluczowe jest sprawne i precyzyjne posługiwanie się sterem i silnikiem. Sternik obiera pożądany kurs i dostosowuje prędkość manewru do warunków panujących w porcie, jak otoczenie, wiatr, inne jachty. W cumowaniu ważne jest zaplanowanie i przygotowanie wszystkich elementów manewru oraz przydzielenie zadań załodze. Sternik musi wykazać się umiejętnością myślenia strategicznego oraz zarządzania załogą. Sterując jachtem, musi wykazać się spokojem i umiejętnościami praktycznymi.
Zawężona cyrkulacja
Zawężona cyrkulacja jest to manewr umożliwiający manewrowanie jachtem w ograniczonym obszarze, np. w porcie. Wymaga on precyzji, świadomości otoczenia i odpowiedniej synchronizacji pracy na sterze i silniku. Po odpowiednim treningu każdy kandydat na sternika może skutecznie wykonać ten manewr.
Manewr "człowiek za burtą"
Jest to najważniejszy manewr, który każdy sternik motorowodny powinien opanować, ponieważ ratuje on ludzkie życie.
Manewr "człowiek za burtą" polega na bezpiecznym i skutecznym podjęciu człowieka z wody. Składa się na niego sekwencja wcześniej nabytych umiejętności manewrowych wraz z komendami wydawanymi załodze.
Znaki nawigacyjne i przepisy żeglugowe
Niezbędnymi elementami do bezpiecznego poruszania się po szlaku żeglownym jest znajomość znaków nawigacyjnych i przepisów. Pamiętaj, przyszły sterniku, koniecznością jest praktyczne zastosowanie tej wiedzy podczas rejsu! Podobne jak w ruchu lądowym zasady obowiązują także na wodzie. Dzięki ich znajomości będziesz wiedział kto ma pierwszeństwo, a kto komu ustępuje oraz jakie zagrożenia możesz napotkać na wodzie. W tym celu poznasz przepisy, znaki, zasady ruchu.
Egzamin na sternika motorowodnego wymaga nabycia wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych na poziomie umożliwiającym samodzielną i odpowiedzialną i bezpieczną obsługę jachtu motorowodnego. Sprawdź naszą ofertę kursów na sternika motorowodnego.