Istnieje pewien dosyć krzywdzący stereotyp dotyczący żeglarstwa – mianowicie, że jest to męski sport. Nic bardziej mylnego! W obecnych czasach nie ma już właściwie rzeczy, których kobiety nie mogłyby robić i żeglarstwo jest jedną z nich. Na jeziorze w letnie, weekendowe popołudnie można spotkać tyle samo kobiet, co mężczyzn. Kobiety naprawdę biorą czynny udział w sporcie, jakim jest żeglarstwo – i zdobywają osiągnięcia.
W innym wpisie na naszym blogu “Fakty i mity o żeglarstwie” staraliśmy się obalić mity o żeglarstwie, dziś chcielibyśmy zainspirować Was historiami znanych i i wybitnych żeglarek.
Na świecie jest mnóstwo uzdolnionych i odważnych żeglarek. Zacznijmy od młodego pokolenia – Laura Dekker i Jessica Watson. Jessica Watson 15 maja 2010 r. zawinęła do portu w Sydney, po przepłynięciu 38 tys. kilometrów w ciągu 210 dnina 10-metrowym jachcie o nazwie Ella’s Pink Lady. Laura Dekker wyruszyła w swój wokółziemski rejs niespełna rok później, 20 stycznia 2011 z wyspy Sint Maarten na Karaibach, 21 stycznia 2012 zakończyła rejs w tym samym porcie. Obie jeszcze jako nastolatki samodzielnie opłynęły świat.
Kolejną kobiecą postacią w świecie żeglarstwa jest Ellen McArthur – brytyjska żeglarka, która wśród wielu swoich osiągnięć na tle sportowym ma również rekordowy czas opłynięcia globu ziemskiego – zajęło jej to jedynie 71 dni! Założyła również dwie fundacje i napisała parę książek, pozostaje ogromną motywacją dla innych aspirujących żeglarek.
Dla nas prawdziwą inspiracją i dumą jest Polka – kpt. Joanna Pajkowska, która w ubiegłym roku osiągnęła rzecz absolutnie fenomenalną! Joanna Pajkowska jako pierwsza Polka, samotnie opłynęła świat, bez zawijania do portów!
Rejs z odbył się z Plymouth do Plymouth – dookoła świata wokół trzech przylądków.Kapitan wypłynęła w swój rejs 23 września 2018 roku.
“Chcę to zrobić, zawsze chciałam to zrobić, bawi mnie to, kocham to, wiem, że daje to ogromną frajdę!”– mówiła wtedy w wywiadzie dla magazynu Żagle.
Przeczytaj również wywiad dla Magazynu Żagle >>
Joanna Pajkowska została czwartym polskim żeglarzem, który dokonał tej sztuki. Wcześniej podobnym wyczynem w historii zapisali się mężczyźni – Henryk Jaskuła, Tomasz Lewandowski i Szymon Kuczyński. Kapitan Pajkowska wypłynęła z Plymouth Mayflower Marina 23 września 2018 roku, a w niedzielę 28 kwietnia po 216 dniach ponownie zawinęła do tego samego portu.
Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Żeglarstwem morskim zajęła się dopiero na studiach, w studenckim Warszawskim Yacht Clubie (WYC), żeglując na klubowym jachcie Konstanty Maciejewicz (Conrad 45). Trzykrotnie startowała w dwuosobowych regatach transatlantyckich: w 1986 r. w regatach TWOSTAR z Plymouth w Anglii do Newport w USA, na katamaranie Almatur III, oraz w 2001 r. w dwuosobowych regatach transatlantyckich Transat Jacques Vabre, z Hawru do Brazylii, na jachcie Olympic Challenger. W roku 2017 wraz z Uwe Röttgeringiem po raz 3. wystartowała w dwuosobowych regatach transatlantyckich, TWOSTAR, z Plymouth w Anglii do Newport w USA, na 40-stopowym jachcie Rote 66, wygrywając te regaty. Wynik został wyróżniony został Nagrodą Rejs Roku 2017 i Srebrnym Sekstantem.
Największe osiągnięcie – Samotny rejs dookoła świata SOLO NON-STOP 360 zajął Joannie 216 dni. Jacht “Fanfan” na którym opłynęła świat to 40-stopowa (12.18 m) aluminiowa łódka, która została zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR. Jacht udostępnił Uwe Röttgering, niemiecki żeglarz, z którym Joanna Pajkowska razem wygrała w 2017 roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe TWOSTAR.
Kpt. Joanna Pajkowska jest inspiracją dla wielu kobiet. Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe spotkanie w kapitan w Warszawie. Już 28 października 2019 w Tawernie Korsarz Kpt. Asia Pajkowska i kpt. Rafał Moszczyński o SOLO NON-STOP.
Kobiety mogą być świetnymi żeglarkami
Czytając biografię i osiągnięcia znanych żeglarek, przeglądając oferty ubioru dla kobiet, czy nawet przeglądając oferty kursów żeglarskich– które pozwalają kobietom zacząć przygodę z żeglarstwem w dowolnym wieku, podobnie jak mężczyznom, różnicy dotyczącej płci nie ma. Można czuć dumę, że kobiety coraz częściej rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem.
Nie ma żadnych przeciwskazań dla kobiet do uprawiania żeglarstwa. Można rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem rekreacyjnie. Są liczne zalety płynące z uprawiania żeglarstwa – lepszy wygląd, ciekawy sposób na spędzenie czasu wolnego, możliwości poznania ciekawych ludzi, stanie się częścią wyjątkowej społeczności żeglarskiej. Nic, tylko wyjść z domu i zostać żeglarką!