W najbliższe wakacje chcesz spróbować swoich sił na motorówce? Sprawdź, czy będziesz do tego potrzebować specjalnych uprawnień! Wyjaśniamy, kiedy potrzebne są uprawnienia sternika motorowodnego i jaki jest ich zakres.
Czy jednostki motorowe można prowadzić bez uprawnień?
W naszym kraju panuje powszechne przekonanie, że kierowanie łodzią nie wymaga jakichkolwiek uprawnień. Jest to poniekąd prawda, gdyż w wielu przypadkach posiadanie patentu nie jest koniecczne. Bez niego można jednak kierować wyłącznie małymi łodziami (do 10 kW mocy silnika) oraz powolnymi houseboatami (maksymalnie 15 km/h). W praktyce zatem z tej opcji korzystają niemal wyłącznie rybacy – o uprawianiu sportów wodnych lub bardziej ekstremalnej jeździe nie ma mowy. W ich przypadku trzeba będzie zdobyć patent sternika motorowodnego.
Jakie uprawnienia ma sternik motorowodny?
Sternik motorowodny to jeden z najbardziej podstawowych rodzajów uprawnień wodnych, które można spotkać w Polsce. Jego tytuł przyznaje Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Dzięki jego pozyskaniu, można prowadzić łodzie motorowe po wodach śródlądowych. Nie ma przy tym ograniczeń w ich rodzaju i osiągach. Dzięki niemu możesz więc bez przeszkód wypływać na jeziora, zalewy i rzeki – bez kłopotów z prawem. Pozwolenie obowiązuje również na morzu. W tym przypadku jednak jednostka musi być odpowiednio mała (nie więcej niż 12 m kadłuba), a rejs musi odbywać się w porze dziennej na wodach w odległości maksymalnie 2 mil od brzegu.
Uprawnienia sternika motorowodnego w praktyce są zupełnie wystarczające do pływania rekreacyjnego.
Jak zdobyć te uprawnienia?
Jeśli zdecydowałeś się na wyrobienie patentu na sternika motorowodnego, musisz spełniać określone wymagania. Patent możesz uzyskać tylko po ukończeniu 14 roku życia. Wymogiem jest też zdanie egzaminu na patent motorowodny. Ten składa się z części teoretycznej i praktycznej. Egzamin wymagać będzie od Ciebie wykonania wskazanych manewrów oraz wykazania się wiedzą, która zapewni Ci bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad pojazdem już na wodzie. Musisz pamiętać, że mając mniej niż 16 lat będziesz mógł kierować wyłącznie łodziami o mocy maksymalnej 60 kW.
Podsumowanie
Podjęcie kursu przygotowującego do pozyskania patentu na sternika motorowodnego to opłacalna inwestycja, zwłaszcza jeśli zamierza się aktywnie spędzać czas na wodzie. Zachęcamy do skorzystania z naszych 2-dniowych kursów na sternika motorowodnego. W ich trakcie przygotowujemy zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej egzaminu. Z nami łatwo opanujesz materiał (dostęp on-line z dowolnego miejsca) i nauczysz się wykonywania wszystkich manewrów, by zdać egzamin bez najmniejszych problemów!