Łódka gotowa, sprzęt sprawdzony, kamizelki ratunkowe na pokładzie – ale co z jedzeniem?
Żeglarze często traktują temat przygotowywania posiłków na czas rejsu powierzchownie i nie przykładają uwagi do tego, co ze sobą zabierają. Nie ma jednak nic przyjemniejszego niż przygoda połączona z dobrym i pożywnym posiłkiem, który nie tylko smakuje, ale też dostarczy energii przed czekającymi Was wyzwaniami. Przed rejsem potrzebujecie planu posiłków, który uwzględni zdolność jachtu do przechowywania świeżej żywności, zmienną pogodę, ale też dostęp do zapasów po drodze.
1. Stwórzcie plan żywieniowy, który pasuje do Waszego rejsu
Podczas rejsu nie można po prostu wskoczyć do supermarketu i wziąć dodatkowych zapasów, więc należy zaplanować spakowanie na łódź wystarczającej ilości jedzenia. Problem tkwi w tym, żeby ustalić odpowiednią ilość zapasów. Jak to mawiają – nie za mało, nie za dużo! Dobrym pomysłem może być poćwiczenie „na sucho”. Jeśli planujecie wypłynąć w rejs na 5 dni, przyjrzyjcie się przed wyprawą jakie i ile posiłków spożywacie w ciągu takiego czasu. Zapisywanie posiłków przez 5 dni to niewiele, a może pozwolić uniknąć nam burczącego brzucha w trakcie rejsu lub zapychania się snackami. Na podstawie notatek będziecie w stanie łatwiej zaplanować zakupy przed rejsem.
Warto uwzględnić też jedzenie w portach. Płynąc w sześciodniowy rejs, zaopatrzcie się w posiłki na trzy kolacje. W ten sposób zaoszczędzicie miejsce na bagaże oraz zapewnicie sobie możliwość zejścia na ląd na smaczny posiłek. W procesie planowania zakupów przyda się planner/arkusz kalkulacyjny, gdzie rozpiszecie kolejno śniadania, obiady, kolacje i przekąski. W łatwy sposób pozwoli to określić potrzebne produkty, ich ilość oraz przybliżony koszt zakupów.
2. Przygotujcie posiłki z wyprzedzeniem
Przed wyjazdem warto przygotować dania jednogarnkowe, które można podgrzać i zjeść na pokładzie. Dobrze sprawdzają się pożywne dania jednogarnkowe jak leczo czy zupa gulaszowa. Takie posiłki można pasteryzować w słoikach. Pamiętajcie tylko, aby przygotowywać większe porcje niż w przypadku posiłków w domu. Rejsy to aktywny styl życia, a świeże powietrze i ćwiczenia – żeglowanie, pływanie, nurkowanie i odkrywanie – zwiększają apetyt.
3. Zaopatrzenie szafek
Warto zaopatrzyć się w podstawowe produkty, takie jak: makaron, ryż, kasza, kawa i herbata. Wilgoć może być jednak problemem, więc warto zainwestować w dobre, hermetyczne pojemniki do przechowywania tych produktów. Uporządkowanie suchych zapasów nie tylko ułatwi przeglądanie i korzystanie z tego, co masz, ale właściwe przechowywanie zapobiegnie psuciu się i pojawieniu się nieproszonych gości, np. moli spożywczych.
Dobrym wyborem są też warzywa w puszkach, z których można przygotować sos, zupę czy sałatkę. Warto uwzględnić w swoich zakupach pomidory w puszce, fasolę czy kukurydzę. Konserwy mięsne lub rybne to kolejny pomysł, który możesz łatwo wykorzystać w czasie rejsu – puszkowany kurczak czy tuńczyk świetnie sprawdzą się jako dodatek do kanapek lub sałatek. Warto opisać metalowe wieczka puszek wodoodpornym markerem, w razie gdyby papierowe etykietki zamokły lub odpadły.
Sprawdźcie również sekcję liofilizowaną w supermarkecie – groszek, kukurydza, fasola chili, grzyby, suszone owoce itp. Konserwy w słoikach – oliwki, suszone pomidory, sosy, curry itp. – są zawsze przydatne i zazwyczaj mają dość długi okres przydatności do spożycia. Ponadto, śmietana i mleko w proszku świetnie nadają się do płatków śniadaniowych i koktajli.
4. Produkty, które długo zachowują świeżość
Wybieraj warzywa, które wytrzymają w lodówce tydzień lub dłużej. W pierwszej kolejności należy spożyć szpinak i mieszanki sałat, ponieważ łatwo się psują, podczas gdy sałata lodowa, może przetrwać tydzień lub dłużej w lodówce. Posiekana czerwona kapusta jest świetną bazą do sałatek ze względu na długi okres przydatności do spożycia i podobnie jak ogórki, pomidory, papryka i cukinia, nie wymaga przechowywania w lodówce.
Cebulę, którą możemy wykorzystać w kuchni na tysiąc różnych sposobów, warto przechowywać w przewiewnym miejscu. Dobrą sztuczką jest użycie nogawki rajstop, zawiązując guzek po wrzuceniu każdej cebuli, a następnie powieszenie jej w suchym miejscu. Ziemniaki, jabłka i gruszki długo pozostają świeże jeśli przechowujemy je w szafkach między warstwami gazet. Warto zaopatrzyć się w marchew, twarde pomidory, pomarańcze, limonki i cytryny, ponieważ nie trzeba ich przechowywać w lodówce. Jajka i sery również zachowują trwałość przez długi czas. Wszystko zależy od zaplecza kuchennego, jakim dysponujecie.
Pamiętajcie jednak o umiarze! Zabierzcie jedynie tyle świeżej żywności, żeby wystarczyło Wam to do pierwszego postoju w porcie - w pobliskim supermarkecie będzie można uzupełnić zapasy.
5. Nie zapominaj o ziołach i przyprawach
Kiedy jecie dużo jedzenia, takiego jak ryż, fasola i soczewica, może to być bardzo nudne. Jeśli macie ze sobą dużo przypraw, można przy ich użyciu przygotować wiele różnych potraw i urozmaicić monotonne posiłki.
6. Spakujcie mądrze przekąski
Przekąski są świetne, aby zapobiec mdłościom żołądka i nie zasnąć w nocy na wachcie. Pomyślcie o batonach musli, orzechach, czekoladzie, świeżych i suszonych owocach, gotowych kanapkach czy kabanosach. Wysokokaloryczne przekąski dobrej jakości dodadzą wam sił w gorszych momentach i będą doskonałym uzupełnieniem ciepłych posiłków. Kiedy jesteście na pokładzie wystawionym na chłodny morski wiatr, często nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak bardzo się pocicie, ponieważ pot tak szybko odparowuje. Dla wielu osób objawia się to apetytem na słone potrawy, dlatego warto mieć na pokładzie chipsy i solone precle lub paluszki.
7. Woda, wszędzie woda
Woda pitna jest oczywiście najważniejszym ze wszystkich zasobów. Ile jej potrzebujecie? Zasadą jest zapewnienie 2 litrów wody pitnej na osobę dziennie. Aby uniknąć marnowania plastiku, najlepiej jest przydzielić każdej osobie własną wielorazową butelkę na wodę do korzystania podczas całej podróży.
Podsumowując, planując posiłki na czas rejsu, weźcie pod uwagę czas jaki spędzicie na wodzie, poziom trudności rejsu, zaplecze kuchenne jakim dysponujecie i dostęp do sklepów. Wcześniejsze przygotowanie i zamrażanie posiłków pozwoli zaoszczędzić wiele czasu. Zaopatrzcie się w podstawowe produkty, stosując hermetyczne pojemniki. Wybierajcie warzywa o długim okresie trwałość, a także zadbajcie o zioła, przyprawy i mądre przekąski. Nie zapominajcie o wodzie – najważniejszym zasobie podczas rejsu. Planujcie z głową, by cieszyć się smacznymi i pożywnymi posiłkami w trakcie morskich przygód.