Pasjonaci żeglarstwa, którzy marzą o samodzielnej żegludze po polskich wodach, często decydują się na podjęcie wyzwania, jakim jest zdobycie patentu sternika motorowodnego. Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych, należy najpierw wykazać się określonymi umiejętnościami podczas egzaminu. Czy trudno jest uzyskać patent sternika motorowodnego?
Egzamin na sternika motorowodnego – wymogi
Uprawnienia sternika motorowodnego umożliwiają prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz po morskich wodach wewnętrznych i zewnętrznych do 2 metrów od brzegu w porze dziennej pod warunkiem kierowania łodzią o kadłubie nieprzekraczającym długości 12 metrów. To oznacza, że osoba posiadająca patent może żeglować motorówką o dowolnym gabarycie po prawie wszystkich dostępnych polskich akwenach.
Aby móc przystąpić do egzaminu, nie trzeba spełniać wygórowanych warunków. Wystarczy mieć ukończone co najmniej 14 lat, uiścić wymaganą opłatę i posiadać ważny dowód tożsamości. W przypadku nieletnich żeglarzy konieczna będzie także pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Po zdaniu testów i egzaminu praktycznego z wynikiem pozytywnym osoba ubiegająca się o uprawnienia sternika otrzymuje zaświadczenie, na podstawie którego generuje się wniosek o wydanie patentu.
Egzamin na sternika motorowodnego – jak wygląda?
Nasz egzamin na sternika motorowodnego składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna przyjmuje formę testu jednokrotnego wyboru starannie przygotowanego przez doświadczoną komisję, który zawiera 75 pytań dotyczących zagadnień związanych z żeglugą po wodach, m.in. sprawdzających wiedzę o:
- rodzajach jachtów i typach silników;
- nawigacji w trakcie rejsu (locji);
- podstawowych kwestiach meteorologicznych;
- przepisach bezpieczeństwa obowiązujących na łodzi i ratownictwie medycznym.
Aby zaliczyć część teoretyczną egzaminu, należy uzyskać minimum 65 prawidłowych odpowiedzi. Po zdaniu teorii młodego żeglarza czeka praktyka, czyli test jego umiejętności żeglowania po wodzie, w tym manewrowania jachtem, kierowania załogą i wykonywania prac bosmańskich pod okiem doświadczonego egzaminatora.
Czy trudno zdać egzamin na sternika motorowodnego Sztorm Grupy?
Nasz egzamin na sternika motorowodnego przypomina zdawanie testów na prawo jazdy. Cały kurs żeglugi łącznie z zaliczeniem obu części trwa jedynie dwa dni. Brzmi nieprawdopodobnie, ale wielu naszych kursantów po odbyciu weekendowych szkoleń zdobywało patent bez żadnych problemów – dowodem na to niech będzie ponad 1300 nowych żeglarzy i motorowodniaków, których wypuściliśmy na wody w 2022 roku. Do osiągnięcia celu potrzeba jedynie chęci do nauki i odpowiedniego przygotowania. W celu przygotowania się do egzaminów warto wykorzystać też nasze testy próbne. Dzięki temu sprawdzisz swoją wiedzę jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu.