Żeglarskie obozy wędrowne przez całe Mazury ze wszystkimi przygodami, jakie możemy sobie wymarzyć. Ogniska, śpiewanie szant, nauka żeglowania, wspólne gotowanie obiadów, szorowanie jachtów, zabawa w gry terenowe na lądzie, bitwa morska, nauka węzłów – jednym słowem wszytko, co dobre w żeglarstwie!
A może wybraliście formę obozu szkoleniowego na patent? Tu nie ma taryfy ulgowej, a wolny czas przeznaczany jest na intensywną naukę i wzmacnianie kompetencji. Podczas dwutygodniowego obozu nie przekazujemy tylko suchej wiedzy, naszą misją jest, aby przygotować młodych adeptów żeglarstwa do samodzielnego prowadzenia jachtu w przyszłości. Obóz kończy się egzaminem państwowym, a to już ostatni krok do uzyskania uprawnień – samodzielnego prowadzenia jachtu po wodach śródlądowych. Do egzaminu na Patent Żeglarza Jachtowego może podejść osoba, która w dniu egzaminu ma ukończony 14 rok życia.
Ale…. co właściwie spakować na żeglarski obóz szkoleniowy lub turystyczny obóz wędrowny na Mazurach? Czytaj dalej
Na obozach żeglarskich z każdego zrobimy przyszłego kapitana! Co czeka przyszłe wilki morskie w trakcie obozu szkoleniowego na patent żeglarza? Podczas tego dwutygodniowego obozu przeprowadzany jest pełen program teoretyczny i praktyczny. Obóz kończy się egzaminem państwowym, do którego może przystąpić każdy, kto w dniu egzaminu ukończy 14 lat.
Dziś podpowiadamy, co spakować na ten intensywny czas wspierania pasji pod żaglami. Jeśli szukacie podpowiedzi, co zabrać na żeglarskie kolonie stacjonarne na Mazurach dla młodszych dzieci (8-12 lat), to polecamy co zabrać na kolonię żeglarską.
Nasza szkoła żeglarstwa organizuje obóz żeglarski, gdzie nie tylko żeglujemy za dnia, ale także jesteśmy zakwaterowani na jachtach warto zabrać trochę więcej i bardziej profesjonalny ekwipunek niż na kolonie dla młodszych dzieci, gdzie uczestnicy śpią w domkach.
Zapisaliście dziecko na obóz żeglarski? Witajcie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich!
Co spakować na obóz żeglarski – praktyczne porady
Uczestnik szkolenia żeglarskiego w formie obozu powinien spakować się sam, biorąc nie tylko całkowitą odpowiedzialność za siebie, ale także ufając sobie, że jest w stanie sprostać temu podstawowemu zadaniu. Pokonując pierwsze wyzwanie związane z pakowaniem, nie straszne będą kolejne. Warto, żeby nasz nastolatek miał w głowie najważniejsze zasady:
- Optymalny bagaż – plecak, worek lub torba nie powinny być zbyt ciężkie, zwłaszcza że właściciel sam go będzie dźwigał.
- Sortowanie rzeczy – warto zastosować system pakowania (np. organizery do pakowania, worki bawełniane, torebki foliowe), które pozwolą na tematyczne pakowanie rzeczy (koszuli, spodnie, bielizna itd.), a przy okazji jeden z sorterów przyda się do pakowania brudnych ubrań. Bardzo przydatne są duże woreczki strunowe.
- Odzież do zadań specjalnych – warto wyposażyć się w bieliznę termiczną i komfortowe, wygodne ubrania niekoniecznie z markowym logo.
- Wodoodporne etui – ważne dokumenty powinny być zalaminowane lub znajdować się w wodoodpornej teczce.
- Lista rzeczy – stawiamy na samodzielność, więc kibicujemy młodzieży w opracowaniu własnej check listy na papierze, w smartfonie czy aplikacji. Grunt, żeby wszystko trafiło do bagażu!
Nieprzemakalny worek lub wodoodporna torba żeglarska
Skoro przygoda Waszej pociechy z żaglami nie jest przypadkowa i podnosicie wspólnie wysoko poprzeczkę, celując w obóz żeglarski, to my polecamy bardziej profesjonalny i na lata sprzęt. Duży, nieprzemakalny worek żeglarski lub wodoodporna torba żeglarska popłyną w niejeden rejs! Chyba nie musimy tłumaczyć zaawansowanym przyszłym żeglarzom, że klasyczna walizka na kółkach czy plecak ze stelażem to raczej na wyprawę samolotem niż obóz żeglarski. Na jachcie nie ma miejsca do przetrzymywania walizek na kółkach czy plecaków ze stelażem, za to miękką torbę lub worek żeglarski bez problemu da się zwinąć i schować do bakisty.
Jakie rzeczy zabrać na żeglarski obóz szkoleniowy?
To prawda stara jak świat – nie ma złej pogody, jest tylko źle ubrany żeglarz! Dlatego zawsze trzeba pakować się z głową. W miarę możliwości naprawdę warto postawić na funkcyjną odzież sportową, zwłaszcza odzież termiczną, dobry sztormiak i bluzę. W bagażu powinny znaleźć się rzeczy zarówno na dobrą, jak i złą pogodę.
Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba spakować na obozy żeglarskie:
#1 Sztormiak
Nie chodzi o to, żeby kurtka była droga czy z najwyższej półki. Ale skoro Wasza młodzież mierzy wysoko i płynie z nami po patent żeglarski, to znaczy, że bardzo poważnie podchodzi do pasji żeglowania. Wtedy warto zainwestować w rzeczy na lata. Dobry sztormiak to podstawa. Cena nie ma znaczenia. Liczy się skuteczność. Chodzi o to, żeby kurtka była zarówno wodoodporna, jak i wiatroodporna. Dobry sztormiak ma kaptur, a jego atutem jest wysoki kołnierz osłaniający.
#2 Spodnie sztormiakowe
Do pary ze sztormiakiem przydadzą się spodnie sztormiakowe lub choćby podstawowe spodnie przeciwdeszczowe. Zajmują mało miejsca w bagażu, a przy załamaniu pogody mogą sprawić, że rejs wciąż będzie przyjemny i zapał nie zgaśnie.
#3 Buty: żeglarskie, sportowe i kalosze
Czy deszcz czy słońce, czy wiatr czy flauta – pracujemy i uczymy się obsługi jachtu żaglowego. Żeby bezpiecznie poruszać się po pokładzie, warto wybrać dobre obuwie. Najlepiej sprawdzi się obuwie sportowe szybkoschnące. Idealnie, jeśli możecie pozwolić sobie na buty żeglarskie. Alternatywnie sprawdzą się też adidasy z miękką, gumową podeszwą (dobrze, gdy będzie biała). Klasyczne trampki zostawcie w domu – niestety łatwo o poślizgnięcie w tego rodzaju obuwiu, zwłaszcza po deszczu lub zmoczeniu pokładu w przechyle. Warto też zabrać ze sobą kalosze.
#4 Bluza sportowa
Cienki polar, funkcyjna bluza na rower, druga warstwa z nart lub snowboardu – może Wasz nastolatek ma w szafie odzież sportową z innej dyscypliny, która można wykorzystać też n łajbie w trakcie obozu żeglarskiego? Pomyślcie, poszukajcie – na pewno jest coś, co zda lepiej egzamin niż klasyczna bluza bawełniana. Niestety taki materiał łatwo wchłania wilgoć i stosunkowo wolno wysycha. Dlatego tak bardzo polecamy odzież funkcyjną, którą szybko można ponownie włożyć na siebie po wyschnięciu.
#5 Odzież na zmianę
Mamy nadzieję, że młodzieży aż tak bardzo nie trzeba przypominać o kilku parach skarpet, bieliźnie osobistej na każdy dzień, koszulkach czy spodniach na zmianę. No i jak zawsze – stawiamy na wygodę!
# 6 Nakrycie głowy
Czapka z daszkiem, najlepiej z troczkiem do przypięcia to obowiązkowy gadżet w ekwipunku żeglarza w trakcie obozu szkoleniowego na patent żeglarski. Bez czapki, kapelusza czy choćby daszka ani rusz. Ze słońcem i promieniami UV nie ma żartów. W gorsza pogodę nasz buff może zasłonić oszy, głowę, szyję, ale – mimo wszystko – warto znaleźć w torbie miejsce na czapkę z polaru lub innego materiału sportowego.
#7 Kosmetyki i przybory do kąpieli
Kosmetyki do codziennej higieny zabieramy w kosmetyczce. Najlepiej, żeby była wykonana z solidnego materiału, który nie przepuści cieczy (np. gdyby korek od żelu czy szamponu pękł). Dobrym pomysłem jest przelanie kosmetyków do mniejszych buteleczek podróżnych. Oczywiście nie zapominamy o ręczniku i klapkach. Można pomyśleć o zabraniu szybkoschnącego ręcznika turystycznego.
#8 Ochrona UV i przed kleszczami
Czy w Sztormlandii czy na Mazurach, kibicujemy odpowiedzialnemu dbaniu o zdrowie i skórę. Dlatego, jak mantrę powtarzamy, żeby w bagażach nie zabrakło miejsca na krem z filtrem i preparat odstraszający kleszcze.
Dobry preparat przeciwsłoneczny powinien skutecznie chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Musi być dobrze tolerowany i nie wywoływać podrażnień skóry. Wskazane, żeby był wodoodporny. Warto sprawdzić skład kosmetyku, bo niestety nie wszystkie są przyjazne dla naszego organizmu i środowiska.
Jeśli chodzi o ochronę przed kleszczami, to polecamy repelenty Moskito Guard, bezpieczne dla dzieci już od 2 roku życia! Nie zawierają szkodliwego DEET ani alkoholu – zastępuje go bezpieczna dla zdrowia ikarydyna w stężeniu 20%. Balsam chroni przed ukąszeniami komarów, kleszczy, meszek i innych owadów. Co ważne – jest rekomendowany przez WHO. Nie zabija pszczół, jedynie odstrasza owady. Jest wodoodporny. Można stosować go z filtrem UV (najpierw filtr, następnie Moskito Guard).
#9 Akcesoria
Żeby uprzyjemnić sobie czas i mieć wpływ na jeszcze bardziej komfortowy rejs w trakcie obozu żeglarskiego, warto mieć na uwadze kilka cennych dodatków, np.:
- Szotówki/rękawiczki rowerowe,
- Okulary przeciwsłoneczne (najlepiej z polaryzacją),
- Latarka,
- Scyzoryk,
- Bidon lub butelka z filtrem,
- Książka do nauki węzłów,
- Gra podręczna (np. karty, UNO, szachy, warcaby),
- Podręczny instrument muzyczny i śpiewnik.
#10 Dokumenty, leki, pozostałe
Na koniec trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą:
- Legitymacji szkolnej,
- Leków (tylko zaleconych przez lekarza, na miejscu jest pełna apteczka),
- Notesu i długopisu,
- Saszetki lub portfela na pieniądze,
- Nerki, torby lub małego plecaka.
Duży worek żeglarski CODE ZERO
Czego nie zabierać na obóz żeglarski?
Nie zabieramy ze sobą bardzo wartościowych ubrań, rzeczy, biżuterii oraz sprzętu elektronicznego (laptop/tablet itp.) – zwłaszcza, że przez cały obóz i tak nie będzie czasu na ich użytkowanie.
Co jeszcze zabrać na obóz żeglarski? Checklista obowiązkowych rzeczy
1) Dokumenty
- podpisana przez Rodzica Karta Kwalifikacyjna Uczestnictwa,
- podpisana przez Rodzica Zgoda na uprawianie turystyki wodnej,
- ewentualnie upoważnienie do odbioru,
- legitymacja uczniowska/dowód tożsamości.
2) Odzież
- bielizna termiczna,
- odzież na zmianę (spodnie krótkie, długie – kilka par, bluzki, bielizna),
- sztormiak,
- spodnie sztormiakowe,
- bluza sportowa,
- strój kąpielowy + ew. koszulka UV,
- buty: sportowe typu adidasy, sandały zapinane, kalosze,
- czapka przeciwsłoneczna (2 szt.),
- czapka sportowa.
3) Akcesoria
- śpiwór + ew. poduszka turystyczna (tzw. jasiek),
- notes i długopis,
- latarka,
- bidon (dbamy o ekologię #czystemazury),
- klapki, ręczniki,
- przybory toaletowe.
4) Kosmetyki
- krem z filtrem do opalania + spray na komary/kleszcze,
- kosmetyki do codziennej higieny,
5) Inne
- leki,
- drobne na natryski i toalety.
Gotowi na przygodę?Czekamy na Was w naszej bazie na Mazurach i startujemy razem szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. I – mamy nadzieję – wracamy z patentem żeglarskim. Do zobaczenia na obozach wędrownych i szkoleniowych Sztorm Grupy!